Blog

Od czego zależy cena wynajmu dźwigów?

liebherr ltm 1080

dźwigi na wynajemCzęsto podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych, remontowych czy logistycznych pojawia się potrzeba relokacji wysokogabarytowych ładunków. W takich sytuacjach użycie profesjonalnego dźwigu jest niezbędnym działaniem. Jeśli zapotrzebowanie na taki sprzęt nie zdarza się często, to nie warto dokonywać zakupu takiego pojazdu na własność. Świetnym rozwiązaniem będzie wynajem dźwigów. W obecnych czasach stanowi to bardzo wygodną i popularną metodę – podczas wypożyczenia takiego sprzętu, najemcy odchodzą wszystkie koszta serwisowania i przechowywania. W dzisiejszym blogu opowiemy sobie, jakie czynniki składają się na ceny usług dźwigowych.

Dźwigi na wynajem – z operatorem czy bez?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dźwigi są pojazdami, do kierowania których wymagane są specjalistyczne uprawnienia i lata doświadczeń. Zatem jeśli najemca lub żaden z jego pracow wynajem dźwigówników nie posiada upoważnienia do kierowania ciężkim sprzętem, trzeba będzie zdecydować się na usługę dźwigiem wraz z operatorem. Takie rozwiązanie wygeneruje dodatkowe koszta, jednak będzie najbezpieczniejszą opcją. W poprzednim tekście wyjaśniliśmy, dlaczego wynajęcie dźwigu jest lepsze od jego zakupu – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Co składa się na cenę usługi dźwigiem?

Podczas szukania sposobu na relokację wysokogabarytowych ładunków najlepszym rozwiązaniem są dźwigi. Cena wynajmu tego typu pojazdów uzależniona jest od wielu czynników. Na pewno

dźwigi na wynajem

duże znaczenie będzie mieć cennik firmy. Różne przedsiębiorstwa posiadają inne stawki, które zazwyczaj zależą od tego, w jakim miejscu w Polsce świadczy swoje usługi. Kolejną istotną kwestią mającą wpływ na wycenę wykonania zlecenia, jest rodzaj wynajmowanego dźwigu. Jak wiadomo, pojazd będący niewielkich rozmiarów i posiadający niski udźwig oraz mały zasięg ramienia będzie znacznie tańszy, niż sprzęt przeznaczony do wysokogabarytowych ładunków ważących nawet do kilkuset ton. W przypadku wyboru usługi dźwigiem ważny będzie też rodzaj zlecenia. Może być to prosta relokacja ładunku z punktu A do punktu B lub bardziej skomplikowana operacja. Im zadanie będzie trudniejsze do wykonania, tym cena wynajmu będzie wyższa. Przy bardziej wymagających pracach może zajść potrzeba użycia dodatkowych sprzętów, większej ilości osób lub specjalistycznej techniki operowania pojazdem.

Dodatkowo firmy oferujące wynajem dźwigów często proponują stawkę godzinową. A więc jak wiadomo – im większy poziom skomplikowania danej pracy i czym więcej do zrobienia, tym procedura będzie długotrwalsza. Wzrost okresu użytkowania zwiększy eksploatację sprzętu, skutkując wyższym kosztem. Kolejnym aspektem, który ma znaczący wpływ na cenę najmu, jest dystans, który dzieli miejsce docelowe od siedziby firmy udostępniającej pojazd. Dźwig musi dojechać lub zostać przetransportowany na budowę, na której czeka załadunek. Zatem im większy dystans będzie miał do pokonania, tym cena jest większa. Nie bez znaczenia zostaje tutaj również wartość ładunku, który podlegać będzie relokacji. Potrzeby bywają różne – nieraz dźwig będzie musiał przenieść coś wartego kilka tysięcy, a nieraz kilka lub kilkanaście milionów zł. Im większa będzie wartość podnoszonego towaru, tym cena będzie wyższa. W takich wypadkach firmy oferujące usługi dźwigiem mogą potrzebować użycia dodatkowych zabezpieczeń, podnosząc tym koszt współpracy. Wyższa cena stanowi zatem zabezpieczenie dla przedsiębiorstwa dźwigowego.

Oszacowanie kosztów takich usług niestety nie jest łatwe. Chcąc skorzystać z opcji wynajmu dźwigu, najlepiej będzie skontaktować się z firmą wynajmującą pojazdy, podać wszystkie szczegółowe informacje dotyczące rodzaju pracy oraz przewidywanego czasu realizacji. Przedstawiciel przedsiębiorstwa, po zapoznaniu się ze zleceniem, przedstawi konkretną wycenę. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę podczas wynajmu dźwigu? Opowiedzieliśmy o tym w poprzednim tekście.

Jak dobrać odpowiedni dźwig samojezdny do konkretnego zlecenia?

demag ac 100

Z pewnością każdy z nas zauważył, że w Polsce pojawia się coraz więcej nowych inwestycji. Można podziwiać wysokie budynki, spektakularne wieżowce biurowe lub mieszkaniowe, nowoczesne hale produkcyjne czy inne budzące wrażenie konstrukcje. Wznoszenie większości z tych przeogromnych budowli nie byłaby możliwa bez specjalistycznych dźwigów samojezdnych. Współczesne budownictwo wymaga tego typu maszyn prawie na każdym etapie budowy. W dzisiejszym tekście podpowiemy więc, jak dobrać dźwig w Warszawie do określonej pracy oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Co stanowi podstawę funkcjonowania dźwigu?

Usługi dźwigoweNajważniejszymi elementami żurawia jest wychylny wysięgnik znajdujący się na pomoście obrotowym oraz wciągarki. Zastosowanie takiej budowy pozwala na dźwiganie i przemieszczanie ładunku w konkretne miejsce dzięki podnoszeniu i opuszczaniu ciężaru, obrotowi wokół własnej osi oraz zmiennemu wysięgowi. W celu uzyskania stabilności pracy żurawia samojezdnego, podczas podnoszenia ładunków jego podwozie jest wzniesione do góry. W tej pozycji opiera się ono na podporach wysuwanych poprzez siłowniki hydrauliczne. Stabilność żurawia poprawia również balast ważący często kilkanaście czy kilkadziesiąt ton, który musi być transportowany na innym podwoziu podczas przejazdu żurawia do miejsca pracy.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wynajmu dźwigów w Warszawie?

Przy wyborze maszyny do konkretnego przedsięwzięcia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. Pozwoli to dopasować dźwig do oczekiwań, a tym samym znacznie usprawnić cały proces budowy.

Pierwszym parametrem technicznym, który warto mieć na uwadze, jest udźwig nominalny, czyli maksymalna masa ładunku. Możliwości dźwigu zmniejszają się w zależności od długości wysięgnika oraz wysokości, na którą ma unieść dany ciężar. Pełna charakterystyka udźwigu jest opisana w diagramie dostarczanym przez producenta sprzętu. Operator powinien ściśle przestrzegać tych przepisów w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i pozostałym pracownikom przebywającym w pobliżu. Największe żurawie samojezdne są w stanie udźwignąć nawet do kilkuset ton.

usługi dźwigowe

Drugim ważnym parametrem jest zdolność pokonywania wzniesień, którą producent maszyny określa w instrukcji. Jest to wymiar maksymalnego wzniesienia, na którym żuraw może się bezproblemowo poruszać, nie tracąc przy tym swojej bezpiecznej stabilności. Przed rozpoczęciem pracy dźwigu na określonym terenie należy sprawdzić, czy nie ma tam zbyt dużych spadków. Mogłyby one doprowadzić do utraty równowagi maszyny. Masa żurawia to kolejny równie bardzo ważny parametr techniczny. Trzeba go brać pod uwagę ze względu na teren, który może ograniczać maszynę. Podłoże pod dźwigiem powinno być stabilne — nie może być śliskie ani grząskie.

Istotna jest również wysokość uniesienia, liczona od poziomu podłoża do dolnej części podnoszonego ciężaru. To jeden z najważniejszych parametrów, który trzeba znać przed dobraniem odpowiedniej maszyny. Podczas wyboru dźwigu warto również zwrócić uwagę na głębokość opuszczania. Jest ona istotna w przypadku podawania ciężaru poniżej poziomu ziemi, np. do wykopów ziemnych.

Warto również mieć na uwadze, że istnieje kilka rodzajów dźwigów. Różnią się one nie tylko nazwami, ale też konstrukcją. Każdy rodzaj żurawia został zaprojektowany z myślą o konkretnych warunkach. Wyróżnia się m.in. dźwigi:

 • Samochodowe, czyli takie, w których maszyny są montowane na ciężarówkach.
 • Gąsienicowe, czyli dźwigi, które posiadają podłoża z napędem gąsienicowym.
 • Jezdniowo-terenowe, w których sprzęt znajduje się na podwoziu ułatwiającym bezproblemową jazdę zarówno po trudnym podłożu, jak i zwykłej drodze.
 • Żurawie terenowo-kołowe, czyli maszyny zamontowane na wieloosiowych podwoziach kołowych, co pozwala na manewry na wymagającej powierzchni.

Przed zakupem lub wynajmem dźwigu w Warszawie należy przeanalizować dokładnie wszystkie te parametry. Jest to bardzo ważna kwestia w zapewnianiu bezpieczeństwa operatorowi i osobom pracującym na budowie. Podając wszystkie ważne informacje przy doborze maszyny, firma prowadząca usługi dźwigowe w Warszawie może mieć pewność, że dobierze odpowiedni sprzęt do potrzeb klienta.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu dźwigu?

dźwig

Dla wielu firm z Ostrowi Mazowieckiej zakup własnego dźwigu nie miałby zbyt dużego sensu. Jest to bowiem spora inwestycja, która w późniejszych latach generuje dalsze koszty związane z konserwacją. O wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zatem wynajem dźwigów. Usługa ta jest często wybierana zwłaszcza przez małe przedsiębiorstwa, które nie mogą sobie pozwolić na zakup tak drogich maszyn. Na temat “Dlaczego wynajęcie dźwigu jest lepsze od jego zakupu?” pisaliśmy już w poprzednim wpisie. Dzisiaj jednak omówimy, na co należy podczas zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego usługodawcy. Dlaczego jest to ważna kwestia? Firm, które oferują wynajem dźwigu w Ostrowi Mazowieckiej jest przecież całe mnóstwo. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich są odpowiednim wyborem. Dlatego właśnie dzisiaj zwrócimy uwagę na kilka niuansów, o których należy pamiętać decydując się na tę usługę.

Stan techniczny dźwigu – odpowiednia dokumentacja

Dźwig jako maszyna budowlana musi spełniać odpowiednie normy i wymagania. Bezpieczeństwo podczas pracy z nim to podstawa, dlatego właśnie ważne jest, aby był on sprawny i prawnie dopuszczony do użytkowania. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed skorzystaniem z usług dźwigowych w Ostrowi Mazowieckiej należy koniecznie sprawdzić wszystkie wymagane dokumenty – pozwolą się one dowiedzieć, jaki jest faktyczny stan techniczny maszyn. Jakie więc dokumenty powinien posiadać w pełni sprawny dźwig? Przede wszystkim zaświadczenie o dopuszczeniu do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego i przegląd. Bardzo ważną kwestią jest także ubezpieczenie. Oczywiście wszystkie wcześniej wymienione dokumenty muszą być aktualne, dlatego w szczególności należy zwrócić uwagę na ich daty ważności.

Doświadczenie i kwalifikacje operatora

Firmy decydujące się na wynajem dźwigów w Ostrowi Mazowieckiej często wybierają tę usługę wraz z obecnością operatora. Jest to wygodne rozwiązanie, które wpływa na szybkość i jakość wykonywanych prac. Specjalista doskonale znający się na swoim fachu będzie już dobrze obeznany z maszyną, co znacznie usprawni pracę. Jeśli firma decyduje się na wynajem dźwigów z operatorem, musi ona zwrócić uwagę nie tylko na dokumenty samej maszyny, ale także osoby odpowiedzialnej za jej obsługę. Powinna ona posiadać odpowiednie uprawnienia oraz aktualne badania zezwalające na wykonywanie pracy. Warto także zapytać o doświadczenie pracownika przy podobnych pracach. Uczciwe firmy nie będą miały żadnego problemu z prezentacją tych dokumentów i podaniem wszystkich ważnych informacji.

Odpowiedni dopasowanie do konkretnego typu pracy

Drugą, równie ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie maszyny. Najczęściej jest tak, że firmy posiadają w swojej ofercie wiele modeli o różnej specyfikacji. Oczywiście dzieje się tak, ponieważ prac związanych z dźwigami wykonuje się bardzo dużo, z czego każda może od konkretnej maszyny wymagać czegoś innego. Tak więc przy wyborze dźwigu na wynajem należy zwrócić szczególną uwagę na parametry maszyny. Bardzo ważny jest tutaj dialog z przedstawicielem – powinien on przedstawić dokładną specyfikację dźwigu. W razie pojawienia się wątpliwości, warto dopytać się, jaki sprzęt będzie najlepszy do konkretnego typu prac. Przedstawiciel firmy będzie znał swoje maszyny najlepiej, więc z pewnością jego specjalistyczna wiedza okaże się pomocna.

Ostateczna umowa i kwestie dodatkowe

Bardzo ważna jest także kwestia ostatecznej umowy. Powinna być ona przejrzysta, taka, w której nie ma miejsca na manipulacje czy niedopowiedzenia. Wszystkie stawki i opłaty muszą być jasno określone. Jest to istotne, ponieważ wszelkie niedomówienia mogą kończyć się dodatkowymi kosztami. Jest jeszcze kilka kwestii dodatkowych, które nie są aż tak istotne, jednak mogą wpłynąć na ostateczny wybór firmy. Jedną z nich jest chociażby rozbudowana oferta. Jest ona istotna zwłaszcza wtedy, kiedy do konkretnych prac potrzebne będą inne maszyny. Zawsze łatwiej jest wynająć je z jednego miejsca. Warto też zwrócić uwagę na logistykę transportu do miejsca pracy i omówić wszelkie kwestie z nim związane z przedstawicielem firmy.

Dlaczego wynajęcie dźwigu jest lepsze od jego zakupu?

dźwig

Profesjonalne prace budowlane oraz przeładunkowe wymagają od specjalizujących się w nich firm zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia. Muszą one nie tylko wytrzymać próbę podnoszonych ciężarów, ale także sprawdzić się w trudnych warunkach pogodowych niezależnie od pory roku. Jednak rzadko kiedy dźwigu potrzeba na dłużej niż na kilka dni. Zakup maszyny na własność wiąże się natomiast z niebagatelnymi obowiązkami oraz nakładami finansowymi. W tym przypadku usługi dźwigowe okazują się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego wynajęcie maszyny jest korzystniejsze od jej zakupu? Odpowiedź na to pytanie zawarliśmy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego lepiej wynająć dźwig niż posiadać go na własność?

Żuraw samojezdny to potężna maszyna, a koszt jej zakupu może przewyższać niejedną inwestycję, do której realizacji miałaby zostać wykorzystana. Z tego względu chcielibyśmy przedstawić szereg niepodważalnych korzyści, jakie płyną z podjęcia decyzji o wynajęciu dźwigu, a nie jego zakupie. Oto kilka najczęstszych powodów:

 • 1. Wynajem dźwigu samojezdnego pozwala zaoszczędzić koszty regularnej konserwacji, napraw oraz ubezpieczenia, ponieważ uwarunkowania te są objęte umową najmu. W przypadku, gdy jakiś element maszyny ulegnie uszkodzeniu podczas użytkowania, firma wynajmująca zajmie się naprawą we własnym zakresie i wyśle kolejny dźwig. Dzięki temu prace będą mogły być kontynuowane bez większych zakłóceń.
 • 2. Firmy oferujące usługi dźwigowe posiadają duże doświadczenie. Dysponują szeroką wiedzą odnośnie tego, w jaki sposób bezpiecznie obsługiwać, a także konserwować sprzęt. Oznacza to, że wynajmujący maszynę nie będzie musiał martwić się o potencjalne wypadki, które mogą się zdarzyć podczas projektu. Obsługą żurawia będą się zajmować zaangażowani specjaliści.
 • 3. Wynajem dźwigów pozwala nadążyć za zmieniającą się technologią bez konieczności dokonywania dużych inwestycji w sprzęt, który może szybko okazać się przestarzały.
 • 4. Istnieje niemało zagrożeń związanych z posiadaniem dźwigu na własność. Uszkodzenie lub zniszczenie żurawia w wyniku wypadku albo klęski żywiołowej generuje bardzo poważne koszty dla jego właściciela. Można temu w prosty sposób zapobiec, wynajmując sprzęt od sprawdzonej firmy specjalistycznej, zamiast go kupować.

Jak widać istnieje wiele istotnych korzyści, dla których warto wybrać usługi dźwigowe zamiast kupować żurawia na własność. Firmy oferują wynajem sprzętu na różne okresy – od kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy.

W jakich przypadkach zdecydować się na wynajem dźwigu?

Warto zwrócić uwagę, iż wynajem dźwigów okaże się ułatwiającym pracę rozwiązaniem w przypadku:

 • 1. załadunku oraz rozładunku dużych i ciężkich maszyn, kontenerów oraz baraków,
 • 2. montażu wież (np. kościelnych), konstrukcji aluminiowych, stalowych i reklam,
 • 3. budowy nieruchomości, wiaduktów oraz rurociągów,
 • 4. montażu prefabrykatów i płyt dachowych,
 • 5. przemieszczania zbiorników paliwowych,
 • 6. załadunku samolotów,
 • 7. oraz prac w szeroko pojętym sektorze cargo.

Żurawie samojezdne dzięki swojej mobilności są w stanie przemieszczać się samodzielnie bez angażowania kolejnych pojazdów. Ten sam dźwig jest więc w stanie wielokrotnie zmieniać swoją lokalizację w ciągu dnia. Jest to świetna informacja dla inwestorów, którzy w krótkim czasie chcą wykonać więcej niż jedno zlecenie.

Konstrukcja żurawia jest złożona, co wpływa na finalną cenę. Dodatkowo jego części i wszystkie niezbędne materiały odpowiadające za bezpieczeństwo użytkowania muszą spełniać rygorystyczne normy. W związku z tym dźwigi podlegają specjalnym regulacjom, które są potwierdzane przez Urząd Dozoru Technicznego. Zaostrzone wymogi dotyczą również kwalifikacji operatora. Dzięki usługom dźwigowym zaoszczędza się więc kolejne kwoty, które musiałby zostać przeznaczone na wyszkolenie pracownika po zakupie żurawia na własność.

Co również istotne, usługi dźwigowe kierowane są zarówno do przedsiębiorców każdej branży, jak i osób prywatnych. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum zastosowań oraz potrzeb naszych Klientów, posiadamy dźwigi z wysięgiem od 10 do 70 metrów mogące utrzymać wagę przedmiotów od 10 do 120 ton. Dźwigniemy wszystko, zawsze i wszędzie! Zapraszamy do współpracy.