Dlaczego wynajęcie dźwigu jest lepsze od jego zakupu?

dźwig

Profesjonalne prace budowlane oraz przeładunkowe wymagają od specjalizujących się w nich firm zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia. Muszą one nie tylko wytrzymać próbę podnoszonych ciężarów, ale także sprawdzić się w trudnych warunkach pogodowych niezależnie od pory roku. Jednak rzadko kiedy dźwigu potrzeba na dłużej niż na kilka dni. Zakup maszyny na własność wiąże się natomiast z niebagatelnymi obowiązkami oraz nakładami finansowymi. W tym przypadku usługi dźwigowe okazują się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego wynajęcie maszyny jest korzystniejsze od jej zakupu? Odpowiedź na to pytanie zawarliśmy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego lepiej wynająć dźwig niż posiadać go na własność?

Żuraw samojezdny to potężna maszyna, a koszt jej zakupu może przewyższać niejedną inwestycję, do której realizacji miałaby zostać wykorzystana. Z tego względu chcielibyśmy przedstawić szereg niepodważalnych korzyści, jakie płyną z podjęcia decyzji o wynajęciu dźwigu, a nie jego zakupie. Oto kilka najczęstszych powodów:

 • 1. Wynajem dźwigu samojezdnego pozwala zaoszczędzić koszty regularnej konserwacji, napraw oraz ubezpieczenia, ponieważ uwarunkowania te są objęte umową najmu. W przypadku, gdy jakiś element maszyny ulegnie uszkodzeniu podczas użytkowania, firma wynajmująca zajmie się naprawą we własnym zakresie i wyśle kolejny dźwig. Dzięki temu prace będą mogły być kontynuowane bez większych zakłóceń.
 • 2. Firmy oferujące usługi dźwigowe posiadają duże doświadczenie. Dysponują szeroką wiedzą odnośnie tego, w jaki sposób bezpiecznie obsługiwać, a także konserwować sprzęt. Oznacza to, że wynajmujący maszynę nie będzie musiał martwić się o potencjalne wypadki, które mogą się zdarzyć podczas projektu. Obsługą żurawia będą się zajmować zaangażowani specjaliści.
 • 3. Wynajem dźwigów pozwala nadążyć za zmieniającą się technologią bez konieczności dokonywania dużych inwestycji w sprzęt, który może szybko okazać się przestarzały.
 • 4. Istnieje niemało zagrożeń związanych z posiadaniem dźwigu na własność. Uszkodzenie lub zniszczenie żurawia w wyniku wypadku albo klęski żywiołowej generuje bardzo poważne koszty dla jego właściciela. Można temu w prosty sposób zapobiec, wynajmując sprzęt od sprawdzonej firmy specjalistycznej, zamiast go kupować.

Jak widać istnieje wiele istotnych korzyści, dla których warto wybrać usługi dźwigowe zamiast kupować żurawia na własność. Firmy oferują wynajem sprzętu na różne okresy – od kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy.

W jakich przypadkach zdecydować się na wynajem dźwigu?

Warto zwrócić uwagę, iż wynajem dźwigów okaże się ułatwiającym pracę rozwiązaniem w przypadku:

 • 1. załadunku oraz rozładunku dużych i ciężkich maszyn, kontenerów oraz baraków,
 • 2. montażu wież (np. kościelnych), konstrukcji aluminiowych, stalowych i reklam,
 • 3. budowy nieruchomości, wiaduktów oraz rurociągów,
 • 4. montażu prefabrykatów i płyt dachowych,
 • 5. przemieszczania zbiorników paliwowych,
 • 6. załadunku samolotów,
 • 7. oraz prac w szeroko pojętym sektorze cargo.

Żurawie samojezdne dzięki swojej mobilności są w stanie przemieszczać się samodzielnie bez angażowania kolejnych pojazdów. Ten sam dźwig jest więc w stanie wielokrotnie zmieniać swoją lokalizację w ciągu dnia. Jest to świetna informacja dla inwestorów, którzy w krótkim czasie chcą wykonać więcej niż jedno zlecenie.

Konstrukcja żurawia jest złożona, co wpływa na finalną cenę. Dodatkowo jego części i wszystkie niezbędne materiały odpowiadające za bezpieczeństwo użytkowania muszą spełniać rygorystyczne normy. W związku z tym dźwigi podlegają specjalnym regulacjom, które są potwierdzane przez Urząd Dozoru Technicznego. Zaostrzone wymogi dotyczą również kwalifikacji operatora. Dzięki usługom dźwigowym zaoszczędza się więc kolejne kwoty, które musiałby zostać przeznaczone na wyszkolenie pracownika po zakupie żurawia na własność.

Co również istotne, usługi dźwigowe kierowane są zarówno do przedsiębiorców każdej branży, jak i osób prywatnych. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum zastosowań oraz potrzeb naszych Klientów, posiadamy dźwigi z wysięgiem od 10 do 70 metrów mogące utrzymać wagę przedmiotów od 10 do 120 ton. Dźwigniemy wszystko, zawsze i wszędzie! Zapraszamy do współpracy.