Jak dobrać odpowiedni dźwig samojezdny do konkretnego zlecenia?

demag ac 100

Z pewnością każdy z nas zauważył, że w Polsce pojawia się coraz więcej nowych inwestycji. Można podziwiać wysokie budynki, spektakularne wieżowce biurowe lub mieszkaniowe, nowoczesne hale produkcyjne czy inne budzące wrażenie konstrukcje. Wznoszenie większości z tych przeogromnych budowli nie byłaby możliwa bez specjalistycznych dźwigów samojezdnych. Współczesne budownictwo wymaga tego typu maszyn prawie na każdym etapie budowy. W dzisiejszym tekście podpowiemy więc, jak dobrać dźwig w Warszawie do określonej pracy oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Co stanowi podstawę funkcjonowania dźwigu?

Usługi dźwigoweNajważniejszymi elementami żurawia jest wychylny wysięgnik znajdujący się na pomoście obrotowym oraz wciągarki. Zastosowanie takiej budowy pozwala na dźwiganie i przemieszczanie ładunku w konkretne miejsce dzięki podnoszeniu i opuszczaniu ciężaru, obrotowi wokół własnej osi oraz zmiennemu wysięgowi. W celu uzyskania stabilności pracy żurawia samojezdnego, podczas podnoszenia ładunków jego podwozie jest wzniesione do góry. W tej pozycji opiera się ono na podporach wysuwanych poprzez siłowniki hydrauliczne. Stabilność żurawia poprawia również balast ważący często kilkanaście czy kilkadziesiąt ton, który musi być transportowany na innym podwoziu podczas przejazdu żurawia do miejsca pracy.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wynajmu dźwigów w Warszawie?

Przy wyborze maszyny do konkretnego przedsięwzięcia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. Pozwoli to dopasować dźwig do oczekiwań, a tym samym znacznie usprawnić cały proces budowy.

Pierwszym parametrem technicznym, który warto mieć na uwadze, jest udźwig nominalny, czyli maksymalna masa ładunku. Możliwości dźwigu zmniejszają się w zależności od długości wysięgnika oraz wysokości, na którą ma unieść dany ciężar. Pełna charakterystyka udźwigu jest opisana w diagramie dostarczanym przez producenta sprzętu. Operator powinien ściśle przestrzegać tych przepisów w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i pozostałym pracownikom przebywającym w pobliżu. Największe żurawie samojezdne są w stanie udźwignąć nawet do kilkuset ton.

usługi dźwigowe

Drugim ważnym parametrem jest zdolność pokonywania wzniesień, którą producent maszyny określa w instrukcji. Jest to wymiar maksymalnego wzniesienia, na którym żuraw może się bezproblemowo poruszać, nie tracąc przy tym swojej bezpiecznej stabilności. Przed rozpoczęciem pracy dźwigu na określonym terenie należy sprawdzić, czy nie ma tam zbyt dużych spadków. Mogłyby one doprowadzić do utraty równowagi maszyny. Masa żurawia to kolejny równie bardzo ważny parametr techniczny. Trzeba go brać pod uwagę ze względu na teren, który może ograniczać maszynę. Podłoże pod dźwigiem powinno być stabilne — nie może być śliskie ani grząskie.

Istotna jest również wysokość uniesienia, liczona od poziomu podłoża do dolnej części podnoszonego ciężaru. To jeden z najważniejszych parametrów, który trzeba znać przed dobraniem odpowiedniej maszyny. Podczas wyboru dźwigu warto również zwrócić uwagę na głębokość opuszczania. Jest ona istotna w przypadku podawania ciężaru poniżej poziomu ziemi, np. do wykopów ziemnych.

Warto również mieć na uwadze, że istnieje kilka rodzajów dźwigów. Różnią się one nie tylko nazwami, ale też konstrukcją. Każdy rodzaj żurawia został zaprojektowany z myślą o konkretnych warunkach. Wyróżnia się m.in. dźwigi:

  • Samochodowe, czyli takie, w których maszyny są montowane na ciężarówkach.
  • Gąsienicowe, czyli dźwigi, które posiadają podłoża z napędem gąsienicowym.
  • Jezdniowo-terenowe, w których sprzęt znajduje się na podwoziu ułatwiającym bezproblemową jazdę zarówno po trudnym podłożu, jak i zwykłej drodze.
  • Żurawie terenowo-kołowe, czyli maszyny zamontowane na wieloosiowych podwoziach kołowych, co pozwala na manewry na wymagającej powierzchni.

Przed zakupem lub wynajmem dźwigu w Warszawie należy przeanalizować dokładnie wszystkie te parametry. Jest to bardzo ważna kwestia w zapewnianiu bezpieczeństwa operatorowi i osobom pracującym na budowie. Podając wszystkie ważne informacje przy doborze maszyny, firma prowadząca usługi dźwigowe w Warszawie może mieć pewność, że dobierze odpowiedni sprzęt do potrzeb klienta.